kandidāts
kandidāts -a, v.
kandidāte -es, dsk. ģen. -šu, s.
1.Persona, kas ir izvirzīta iespējamai ievēlēšanai.
PiemēriTautas kandidāts.
1.1.Persona, kas ir izraudzīta iespējamai iecelšanai (amatā), pieņemšanai (darbā, kāda pasākuma veikšanai). Persona, kas ir pieteikusies, izraudzīta uzņemšanai (mācību iestādē).
Piemēri..rēderejā pastāvēja tradīcija, ka «Tasmanijas» pirmais stūrmanis skaitījās kandidāts pirmajai brīvajai kapteiņa vietai.
1.2.Persona, kas ir izvirzīta iespējamai apbalvošanai.
PiemēriPrēmijas kandidāts.
1.3.pārn. Cilvēks, kam draud kas nepatīkams, nevēlams.
Piemēri..Andersons, bijušais kaimiņš, vecais tuberkuloznieks, mūžīgais nāves kandidāts, iereibis atgriezās no pilsētas..
Stabili vārdu savienojumiDiloņa kandidāts.
2.Oficiāls amats vai stāvoklis (kādā organizācijā), kas ir zemāks par (šīs organizācijas) biedra, locekļa amatu vai stāvokli. Persona, kas ieņem šādu amatu vai stāvokli.
PiemēriPadomju Savienības Komunistiskās Partijas Centrālās Komitejas locekļa kandidāts.
Stabili vārdu savienojumiKandidāta stāžs. Partijas kandidāts.
3.Padomju Savienībā — pirmais zinātniskais grāds, ko piešķir personai, kura aizstāvējusi atbilstošu disertāciju. Persona, kam piešķirts šis grāds.
PiemēriĶīmijas zinātņu kandidāts.
Stabili vārdu savienojumiKandidāta eksāmens.
3.1.Dažās valstīs (piemēram, pirmsrevolūcijas Krievijā, buržuāziskajā Latvijā) — akadēmiskās izglītības pirmais zinātniskais grāds, ko piešķir pēc patstāvīgi veikta sacerējuma iesniegšanas un kandidāta pārbaudījumu nokārtošanas. Persona, kam piešķirts šis grāds.
PiemēriTiesību kandidāts.
Avoti: 4. sējums