kosmisks
kosmisks -ais; s. -a, -ā
kosmiski apst.
1.Saistīts ar kosmosu, tam raksturīgs. Tāds, kas norisinās kosmosā.
PiemēriKosmiskais ķermenis.
Piemēri
- Kosmiskais ķermenis.
- Kosmiskais starojums.
- Kosmisks aparāts.
- Kosmiskā tehnika.
- ..jānoskaidro to vielu daba, kuras bija evolūcijas procesa materiāls kopš pašiem kosmiskajiem sākumiem.
- Orbitālie lidojumi palīdzēs ierīkot kosmiskās bāzes starpplanētu lidojumiem.
- 1975. gada 15. jūlijā padomju un amerikāņu kosmonauti pacēlās kosmosā, lai īstenotu cilvēces vēsturē pirmo kopīgo kosmisko eksperimentu.
- Kosmiskās metināšanas nākotne ir savdabīgas metalurģiskās rūpnīcas, kuras strādās Zemes orbītā.
- pārn. Vispasauliskās, kosmiskās gleznas [Raiņa dzejā].. sasaucas ar vispilnīgākajiem paraugiem šai žanrā visas pasaules literatūrā.
- ..radiācija uz Zemes nonāk kosmisko staru veidā. ..Kosmisko staru sastāvs nav vienāds dažādos atmosfēras slāņos... Kosmisko staru sastāvā ietilpst protoni, elektroni, gamma stari un citas daļiņas.
- ..pasaules telpā.. pastāv.. izkliedēta - difūza viela starpzvaigžņu gāzes un kosmisko putekļu veidā.
- Medicīnas zinātne risina ļoti daudzas aktuālas problēmas. ..mūsu acu priekšā dzimusi pilnīgi jauna tas nozare - kosmiskā medicīna..
- Tagad, kad cilvēks iegājis kosmosā, faktiski rodas visu zinātņu nozaru attīstības perspektīvas kosmosā. Šo nozaru vidu strauji attīstās kosmiskā bioloģija, kura ir jaunu ideju un principu avots.
- 1959. gada 2. janvāra vakarā sekmīgi startēja pirmā padomju kosmiskā raķete, pirmā raķete, kuras ātrums pārsniedza tā saukto otro kosmisko ātrumu 11,2 kilometri sekundē.
- Ar radioteleskopu, kas būtībā ir milzīga apjoma radiouztvērējs,.. iespējams uztvert radioizstarojumus no zvaigznēm, miglājiem, kā arī kosmisko raķešu signālus.
- Pirmo reizi pasaulē automātiskās kosmiskās stacijas pārraidījušas uz Zemi Venēras virsmas attēlus.
Stabili vārdu savienojumiKosmiskā bioloģija. Kosmiskā medicīna.
Stabili vārdu savienojumi
Kosmiskā bioloģija — Bioloģijas zinātņu komplekss, kuras pētī organisma dzīvības norises kosmiskās telpas apstākļos. Kosmobioloģija.Kosmiskā medicīna — Zinātņu (piemēram, medicīnas, bioloģijas) komplekss, kas pētī cilvēka dzīvības norises drošību un optimālos nosacījumus kosmiskās telpas apstākļos.Kosmiskā psiholoģija — Psiholoģijas nozare, kas pētī, kā kosmiskā lidojuma apstākļi ietekmē kosmonautu psihi. Kosmopsiholoģija.Kosmiskā raķete — 1. Raķete, kas spēj pārvarēt Zemes pievilkšanas spēku.2. Padomju automātiskā starpplanētu stacija.Kosmiskā stacija — Mākslīgi radīts Zemes, arī citu planētu vai Saules pavadonis, kas paredzēts zinātniskiem pētījumiem un var noderēt par bāzi starpplanētu lidojumiem.Kosmiskais ātrums — Minimālais ātrums, ar kuru kustoties jebkurš Zemes ķermenis vairs neatgriežas uz Zemes.Kosmiskais kuģis — Kosmiskais lidaparāts, kas nodrošina cilvēka lidojumu un uzturēšanos kosmosā. Kosmosa kuģis.Kosmiskais lidaparāts — Lidaparāts, kas spēj lidot kosmosā.Kosmiskie putekļi — Meteoru putekļi, arī vielas vissīkākās daļiņas, kas veido tumšus miglājus starpzvaigžņu telpā.Kosmiskie stari — Daļiņu plūsma, kas nāk no kosmosa.Otrais kosmiskais ātrums — Minimālais ātrums, ar kuru kustoties ķermenis pilnīgi pārvar Zemes pievilkšanas spēku. Paraboliskais ātrums.Pirmais kosmiskais ātrums — Minimālais ātrums, kas ķermenim jāsasniedz, lai tas sāktu kustēties apkārt Zemei pa riņķveida orbītu. Riņķa ātrums.Trešais kosmiskais ātrums — Minimālais ātrums, ar kuru ķermenis aizlido projām no Saules sistēmas.
1.1.pārn. Ļoti liels. Ļoti ātrs.
Piemēri..Padomju zeme kosmiskos tempos cērt ne vien jaunus zvaigžņu ceļus, bet arī attīsta ekonomiku, zinātni un kultūru kopumā..
Piemēri
- ..Padomju zeme kosmiskos tempos cērt ne vien jaunus zvaigžņu ceļus, bet arī attīsta ekonomiku, zinātni un kultūru kopumā..
Avoti: 4. sējums