ražošana
ražošana -as, s.; parasti vsk.
1.Darbība → ražot.
2.ekon. Process, kurā cilvēks ar savu darbu pārveido dabas vielas, enerģiju un dabas procesus, lai iegūtu vai radītu jaunus materiālos labumus, kas spēj apmierināt cilvēka vajadzības.
PiemēriRūpnieciskā ražošana.
Piemēri
- Rūpnieciskā ražošana.
- Mašinizēta ražošana.
- Ražošanas plāns.
- Ražošanas specializācija.
- Ražošanas automatizācija.
- Ražošanas efektivitāte.
- Ražošanas kooperēšana.
- Ražošanas fondi.
- Ražošanas jauda.
- Ražošanas brigāde.
- Ražošanas kolektīvs.
- Amatnieciskā ražošana, kas lielā mērā uzplauka pēc 1866. gadā izdotā cara valdības likuma «par amatniecības un rūpniecības brīvību», ieguva jau kapitālistiskās ražošanas raksturu.
- Pie materiālās ražošanas sfēras pieder rūpniecība, lauksaimniecība, celtniecība, kravas transports, sakari ražošanas apkalpošanai, kā arī tirdzniecība, sabiedriskā ēdināšana, materiāli tehniskā apgāde, sagāde un realizācija..
- Kultūras attīstību galvenokārt nosaka ražošanas veids.
- Ražošanas spēku strauju attīstību veicināja transporta maģistrāļu - dzelzceļa līniju izbūvēšana. Mežgailis.
- Preču ražošanas apstākļos visas preces maiņas procesā izsaka tajās iemiesoto vērtību naudā.
- Jau Markss 19. gadsimta 50. gados pierādīja, ka kapitālisma attīstība zemkopībā turpināsies ne tikai sīkražošanas izskaušanā un ražošanas koncentrācijā, bet ka iespējama arī pāreja no koncentrācijas uz sasmalcinātību.
Stabili vārdu savienojumiMasu ražošana. Masveida ražošana.
Stabili vārdu savienojumi
Masu ražošana — Viena no progresīvajām ražošanas organizācijas formām specializētos uzņēmumos, kas ražo ierobežotas nomenklatūras vientipa produkciju.Masveida ražošana — Ražošana, kam raksturīga viena veida izstrādājuma izlaide lielā apjomā.Preču ražošana — Saimniekošanas forma, kurai pastāvot, produkti tiek izgatavoti nevis patēriņam, bet gan maiņai ar pirkšanas un pārdošanas starpniecību.Ražošanas attiecības — Cilvēku attiecības materiālo labumu ražošanas, sadales, maiņas procesā.Ražošanas intensifikācija — Sabiedriskās ražošanas attīstības process, kas pamatots uz tehnikas, materiālo un darba resursu aizvien pilnīgāku izlietošanu un saistīts ar zinātnes un tehnikas progresu.Ražošanas izmaksas — Ar produktu ražošanu saistītā dzīvā un materializētā darba patēriņa summa.Ražošanas koncentrācija — 1. Sociālistiskajās valstīs - plānveidīga ražošanas sakopošana lielākajos ražošanas uzņēmumos.2. Kapitālistiskajās valstīs - process, kurā ražošana, ražošanas līdzekļi un darbaspēks tiek sakopots arvien lielākos uzņēmumos.Ražošanas līdzekļi — Darbarīku, priekšmetu kopums, ko izmanto ražošanā.Ražošanas pamatfondi — Ražošanas pamatlīdzekļi.Ražošanas pamatlīdzekli — Sociālistiskās saimniecības līdzekļi, kas apkalpo ražošanu ilgākā laikposmā un pilnīgi un daudzkārtīgi piedalās ražošanas procesā.Ražošanas rīki — Darba līdzekļu galvenā daļa, kurai ir noteikta funkcija darba priekšmetu pārveidošanas procesā.Ražošanas sabiedriskošana — Sabiedriskās ražošanas attīstība, kuras pamatā ir progresējošā darba dalīšana pašā sabiedrībā, daudzu strādnieku kopējais darbs lielos uzņēmumos.Ražošanas spēki — Ražotājspēki.Ražošanas veids — Ražotājspēku un ražošanas attiecību vienība vēsturiski noteiktā sabiedrības attīstības pakāpē.
Avoti: 6-2. sējums