Latviešu literārās valodas vārdnīca
85 581 šķirklis
sadzīve
sadzīve -es, s.; parasti vsk.
1.Sociālās dzīves neražojošā sfēra, kas ietver cilvēku materiālo vajadzību (piemēram, pēc pārtikas, apģērba, mājokļa, medicīniskās palīdzības) apmierināšanu, kā arī garīgo un kultūras vērtību izmantošanu, cilvēku savstarpējos sakarus, atpūtu, izpriecas. Cilvēku ikdienas dzīves apstākļi un veids, materiālo un garīgo vajadzību apmierināšanas veidu un formu kopums, paradumu, ieražu kopums, kas izveidojušies sociāli vēsturisko apstākļu rezultātā un raksturīgi kādai noteiktai šķirai, sociālai grupai u. tml.
PiemēriSociālistiskās sadzīves normas.
1.1.Ikdienas dzīve (ārpus darba, ražošanas sfēras) un cilvēku savstarpējās attiecības tajā. Ar šādu ikdienas dzīvi saistīto darbību, norišu, izturēšanās veidu kopums.
PiemēriDarbs ir tikai viena, lai arī visraksturīgākā no tipisko apstākļu, tipisko attieksmju sastāvdaļām. Rādot cilvēkus sadzīvē, rakstnieks atklāj rakstura īpašības, kas neatklājas tieši darba apstākļos.
1.2.ģen.: sadzīves, adj. nozīmē Tāds, kas atspoguļo ikdienas dzīvi, cilvēku attiecības tajā (parasti par literatūras, mākslas žanru).
PiemēriSadzīves romāns labprāt kavējas pie ikdienišķām norisēm..
Stabili vārdu savienojumiSadzīves komēdijas. Sadzīves mūzika.
1.3.ģen.; sadzīves, adj. nozīmē Tāds, kas ir saistīts ar ikdienas dzīvi, tās norisēm, darbībām (piemēram, mājsaimniecībā). Tāds, kas ir paredzēts lietošanai, izmantošanai ikdienas dzīvē (piemēram, mājsaimniecībā).
Piemēri..gribētos atzīmēt mūsu zinātnieku darbu, kas tiek veikts, lai rūpnieciskos un sadzīves notekūdeņus izmantotu lauku un ganību apūdeņošanai.
2.pareti Dzīvošana kopā, ciešā saistībā vienam ar otru, citam ar citu.
Piemēri..mazais mākslinieka dzīvoklis nu bija vienīgā vieta, kur viņai nebija jādzird nekādi apgrūtinoši jautājumi. Brīva un gaiša veidojās divu jaunu mākslinieku sadzīve.
3.novec. Sabiedriskā dzīve.
Piemēri..Krogzemju Mikus vērīgi seko tam, kas notiek Baltijas sadzīvē, izmisīgi taujādams pēc spēkavīriem, kuri saslietos pret vācu kundzības nelietību..
3.1.Sabiedrība.
PiemēriVarēja redzēt, ka tie bija ļaudis no dažādākajām sadzīves šķirām un profesijām, ar dažādiem īpašuma un izglītības cenziem..
Stabili vārdu savienojumiSadzīves pakalpojumi. Saviesīga sadzīve.
Avoti: 7-1. sējums