zieds
zieds -a, v.
1.Augstāko augu (sēklaugu) vairošanās orgāns, kas sastāv no apziedņa, putekšņlapām un auglenīcas.
PiemēriCeriņu ziedi.
Piemēri
- Ceriņu ziedi.
- Liepu ziedi.
- Kastaņas ziedos.
- Ziedu smarža.
- Ziedu medus.
- Ābeles ziedus apmeklē bites, vācot ziedu nektāru. Lidojot no zieda uz ziedu un no ābeles uz ābeli, bites veic ābeles ziedu svešapputi.
- sal. Rokas kā tādi spārni, galva kā zieds, kā zieds..
- pārn. ..atdarās daiļie, smaržīgie sirds ziedi..
- pārn. Vai kara laika mīlestība reizēm nav tikai spožs, bet mirklīgs raķetes zieds?
- Līgotāji, kas vēl spēja kājās noturēties un nebija aizklīduši papardes ziedu meklēt,.. vēroja spoži mirgojošo [saules] riteni..
- Aizej pēc sila ziediem, Atnes tos man.
- ..apgaismojuma izteiksmīgais krāsu zieds kāpina «Makbeta» atmosfēras trauksmainību.
- Ziedus ar vienādām vainaglapām sauc par kārtniem ziediem..
- Vairākos apļos novietotas vainaglapas ir pildītiem ziediem. Pildītos ziedos arī putekšņlapas un reizēm augļlapas ir līdzīgas vainaglapām, tāpēc zieds izskatās kuplāks.
- Ķirbju ziedi ir viendzimuma un atrodas pa vienam lapu žāklēs.
- Augu vairākumam putekšņlapas un auglenīcas atrodas vienā ziedā.. Šādus ziedus sauc par divdzimumu ziediem.
- ..gurķu stādiem, kuru sēklas glabātas apsildīšanas ierīču tuvumā, ir vairāk sievišķo ziedu un drīzāk izveidojas augļu aizmetņi.
- Āmuļi ir divmājnieki - tas ir, uz vieniem āmuļu eksemplāriem attīstās vīrišķie ziedi, bet uz otriem - sievišķie.
- Sēdošie ziedi.. ir persikiem, aprikozēm, dažām plūmju sugām un šķirnēm..
- Tikai nedaudziem augiem (tulpēm, Alpu vijolītēm, zilajai vizbulītei u. c.) vasas galotnē attīstās viens zieds, kuru sauc par vientuļu ziedu.
- Salīdzinājumā ar vientuļiem ziediem ziedkopas labāk uztver vēja nestos ziedputekšņus. Arī kukaiņi vairāk apmeklē šādus ziedus nekā vientuļos ziedus, tādējādi nodrošinot svešapputi.
- ..tulpes.. liec lejup ziedu kausus.
- ..liepu lapotnēs pašlaik vēl tikai redzēja gaiši zaļus ziedu pumpurus.
- Tējas augu ziedu pumpuru un dzinumu pirmās, otrās lapiņas dod vissmalkāko tēju.
- To vasaru rudzi noziedēja bez lietus un nakts salnām. Viegls austrumu vējš iznēsāja ziedu putekšņus no vārpas uz vārpu..
- Ziedu kāpostiem.. attīstās tikai nedaudzas lapas un tūliņ sāk veidoties zaraina ziedkopa, kas kļūst sulīga un beidzot sablīvējas par sieram līdzīgu masu. Šinī masā var tomēr vēl saskatīt ziedu atliekas.
- Vesela autokrava sivēnu bija raibi kā zirņu ziedi.
Stabili vārdu savienojumiCaurs zieds. Divdzimumu zieds. Dzīvs zieds.
Stabili vārdu savienojumi
Caurs zieds — Tukšs zieds.Divdzimumu zieds bot. — Zieds, kam ir gan putekšņlapas, gan auglenīca.Dzīvs zieds — Dabisks zieds.Kails zieds — Zieds, kam nav apziedņa.Kārtns zieds bot. — Zieds, caur kuru var novilkt ne mazāk par trim simetrijas plaknēm, kas katra to dala divās vienādās daļās.Krāsu zieds — Krāszieds.Līkt ziedos — Būt ļoti pilnam ar ziediem, tā ka dažkārt liecas zari (par koku, krūmu).Nekārtns zieds bot. — Zieds, caur kuru var novilkt vienu simetrijas plakni, kas to dala divās vienādās daļās.Papardes zieds — Pēc tautas ticējumiem - zieds, kas uzplaukst papardei un nes laimi mīlētājiem.Pildīts zieds bot. — Zieds ar palielinātu vainaglapu daudzumu.Pilnos (arī vienos) ziedos — Saka, ja ir daudz ziedu (par augiem, to daļām).Raibs kā pupas (arī zirņa) zieds — Ļoti raibs.Sēdošs zieds bot. — Zieds ar vāji attīstītu ziedkātu vai bez ziedkāta.Sievišķais zieds bot. — Zieds, kam ir tikai auglenīca.Sila ziedi — Virši.Tukšs zieds — Neapaugļots zieds.Vēja zieds — Cilvēks, kas savu mūžu aizvada bez pozitīva devuma.Viendzimuma zieds bot. — Zieds, kam ir vai nu putekšņlapas, vai auglenīca.Vientuļi ziedi bot. — Ziedi, kuri novietoti nevis grupās, bet pa vienam.Vīrišķais zieds bot. — Zieds, kam ir tikai putekšņlapas.Zieda ass bot. — Vasas daļa, pie kuras atrodas zieda lapas.Zieda kauss bot. — Apziedņa ārējā daļa, ko veido atsevišķas vai kopā saaugušas zaļas, retāk krāsainas, lapas, kuras ietver un aizsargā vainagu. Ziedkauss.Zieda lapas bot. — Kauslapas, vainaglapas, putekšņlapas, augļlapas.Zieda pumpurs — Ziedpumpurs.Ziedu (arī papuves) mēnesis — Jūnijs.Ziedu galviņa bot. — Ziedkopa, kurā uz īsas ass cieši cits pie cita ir sēdoši ziedi ar īsiem kātiņiem. Ziedgalviņa.Ziedu kāposti — Kāposti ar baltu, zarainu ziedkopu lapu rozetes vidū.Ziedu kurvītis bot. — Ziedkopa, kurā ziedi atrodas uz paplašinātas ziedgultnes, ko apņem kopējs vīkals.Ziedu ķekars bot. — Ziedkopa ar attīstītu galveno asi, uz kuras spirāliski sakārtoti ziedi ar kātiņiem (piemēram, ievām, jāņogām).Ziedu laiki (arī laiks) — Laiks, kad (kas) strauji attīstās, izplatās, gūst ievērību.Ziedu putekšņi — Ziedputekšņi.Ziedu svītrainība bot. — Augu slimība, ko ierosina vīrusi.
1.1.Dekoratīvs ziedošs lakstaugs, arī puskrūms. Šāda auga ziedošā daļa kopā ar kātu.
PiemēriPavasara ziedi.
Piemēri
- Pavasara ziedi.
- Audzēt ziedus.
- Griezt ziedus.
- Kārtot vāzē ziedus.
- Ziedus varēja uzlūkot par puslīdz novecojušu lietu, modernajā dārzā drīkstēja audzēt tikai lapas un lakstus, sakombinētus pēc iespējas rēgainākos pretstatos.
- «Lūk, ziedu pārdevēja.» Aina izmeklēja vijolītes un lielu pušķi balto anemoņu.
- Vai tu reiz zarus un ziedus man šķini? Vai tu sev vainagu kādreiz še pini?
2.parasti vsk. Izcilākā daļa (kādā sabiedrības kopumā).
PiemēriBulbulieši jau no senlaikiem pazīstami kā dziesmu mīļotāji un lieli alus tempēji. Klusībā viņi dēvējās par Malienas ziedu.
Piemēri
- Bulbulieši jau no senlaikiem pazīstami kā dziesmu mīļotāji un lieli alus tempēji. Klusībā viņi dēvējās par Malienas ziedu.
- ..kaujā nogalināts tika viss šejienes bruņniecības zieds.
- Rājums: Sacelies nu pret... publiku. Viss pilsētas zieds bija zālē, daudzi domnieki...
3.parasti vsk.; mit., rel. Ziedojums1.
PiemēriPateicībā par ārstēšanos vai arī upurējot dieviem, avotos ziedoja. Visvairāk izplatītais zieds bija nauda. ..Ziedoja arī drēbju gabalus, dzīparus, dziju, olas, puķes.
Piemēri
- Pateicībā par ārstēšanos vai arī upurējot dieviem, avotos ziedoja. Visvairāk izplatītais zieds bija nauda. ..Ziedoja arī drēbju gabalus, dzīparus, dziju, olas, puķes.
- ..nelielā uzkalniņā - upuru birzs. Zem paša varenākā ozola no laukakmeņiem sakrauts altāris. Senie sēļi tur Pērkonam nesuši ziedu.
- Svētkalna ozoli nozāģēti, zieda vieta apbērta..
- ..nomičojuši jauno sievu, viesi taisījās mest zieda naudu.
Stabili vārdu savienojumiZieda (arī ziedu) nauda.
Stabili vārdu savienojumi
Zieda (arī ziedu) nauda etn. — Mauda, ko kāzu, kristību vai bēru viesi ziedo (jaunajam pārim, jaundzimušajam vai mirušā tuviniekiem).
4.tikai dsk. Nelieli piena, biezpiena kunkuļi, kas rodas, karsējot ieskābušu pienu.
Avoti: 8. sējums