Latviešu literārās valodas vārdnīca
85 581 šķirklis
kādēļ
kādēļ apst.
1.jautājuma teikumos Norāda uz nezināmu, nenoteiktu, arī vēl neminētu nolūku, par ko izteikts jautājums.
PiemēriĀriene skaidri rādīja, ka viņš bija tas pats Laubes kungs, ieradies šurp no citas pasaules. Jā, tieši tā - no citas pasaules. Tikai kā ieradies? Pa kādu ceļu? Kādēļ?
2.jautājuma teikumos Norāda uz nezināmu, nenoteiktu, arī vēl neminētu cēloni, iemeslu, par ko izteikts jautājums. Kāpēc (1).
PiemēriKādēļ Andra tēvu sauca par Andra tēvu? Saukt viņu varētu tikpat labi arī par Jēča tēvu, jo viņam bija divi dēli, Andrejs un Jēkabs.
3.parasti izsaukuma teikumos vai retoriskajos jautājuma teikumos Norāda uz kā (parasti ar nolūka, arī cēloņa nojēgumu saistīta) noliegumu, neiespējamību. Kāpēc (3).
Piemēri«Ak, kad tu zinātu, cik viņš skaists un prātīgs bērns!» Liene turpināja. «Bet kādēļ tev to stāstu! Tev tas vienaldzīgs.»
4.saikļa nozīmē Saista salikta teikuma komponentu ar palīgteikumu, norādot uz subjekta attieksmi starp tiem. Saista salikta teikuma komponentu ar palīgteikumu, kas konkretizē šajā teikuma komponentā minēto vietniekvārdu, un vienlaikus norāda uz subjekta attieksmi starp tiem.
PiemēriTo apdomājot, man bija saprotams, kādēļ Andra mātei šis sirdī nestais rūgtums izvira vārdos..
5.saikļa nozīmē Saista salikta teikuma komponentu ar palīgteikumu, norādot uz atributīvo attieksmi starp tiem. Saista salikta teikuma komponentu ar palīgteikumu, kas konkretizē šajā teikuma komponentā minēto vietniekvārdu, un vienlaikus norāda uz atributīvo attieksmi starp tiem.
Piemēri..[darbu] vieglums tad arī bij iemesls, kādēļ Kalna Spijēniete Lienes nedeva citur, bet uz Lejas Spijēniem.
6.saikļa nozīmē Saista salikta teikuma komponentu ar palīgteikumu, norādot uz objekta attieksmi starp tiem. Saista salikta teikuma komponentu ar palīgteikumu, kas konkretizē šajā teikuma komponentā minēto vietniekvārdu, un vienlaikus norāda uz objekta attieksmi starp tiem.
PiemēriNezinu, kādēļ Džamaledīns tūliņ nosprieda, ka tas ir ērgļu tēviņš.
7.saikļa nozīmē; sar. Saista divus relatīvi patstāvīgus teikuma komponentus. Tādēļ.
Piemēri..visu zemnīcu pildīja skābi tvaiki, kādēļ Pēteris nelabprāt vairs līda savā miklajā alā.
Stabili vārdu savienojumiDiezin (arī diez) kādēļ, arī nezin (arī nez) kādēļ.
Avoti: 4. sējums