kālab
kālab apst.
1.jautājuma teikumos Norāda uz nezināmu, nenoteiktu, arī vēl neminētu nolūku, par ko izteikts jautājums. Kādēļ (1).
PiemēriVai tiešām viņš pagrūdis Gremzdi? Bet kādēļ? Kālab? Pret Gremzdi viņam taču nekad nebija bijis pilnīgi nekāda ienaida..
2.jautājuma teikumos Norāda uz nezināmu, nenoteiktu, arī vēl neminētu cēloni, iemeslu, par ko izteikts jautājums. Kāpēc (1).
PiemēriKālab manas raibas rozes Šovasar sēri zied?
3.parasti izsaukuma teikumos vai retoriskajos jautājuma teikumos Norāda uz kā (parasti ar nolūka, arī cēloņa nojēgumu saistīta) noliegumu, neiespējamību. Kādēļ (3). Kāpēc (3).
PiemēriKālab gan toreiz neaizgāju!
4.saikļa nozīmē Saista salikta teikuma komponentu ar palīgteikumu, norādot uz atributīvo attieksmi starp tiem. Saista salikta teikuma komponentu ar palīgteikumu, kas konkretizē šajā teikuma komponentā minēto vietniekvārdu, un vienlaikus norāda uz atributīvo attieksmi starp tiem.
PiemēriJau agrāk man nācās pieminēt Adāma nešķiramo draudzību ar krogu, un šī draudzība visvairāk bija par iemeslu, kālab Adāmam ar Ievu bija tāda nesaticība.
5.saikļa nozīmē Saista salikta teikuma komponentu ar palīgteikumu, norādot uz objekta attieksmi starp tiem.
Piemēri..No pirkstiem smiltis, baltas smiltis bēru Un nevaicāju - kālab? ko tās dos?
5.1.Saista salikta teikuma komponentu ar palīgteikumu, kas konkretizē šajā teikuma komponentā minēto vietniekvārdu, un vienlaikus norāda uz objekta attieksmi starp tiem.
PiemēriPateicu un sakaunējos: kālab meloju, to no manis pat neviens neprasīja.
6.saikļa nozīmē Saista salikta teikuma komponentu ar palīgteikumu, norādot uz subjekta attieksmi starp tiem. Saista salikta teikuma komponentu ar palīgteikumu, kas konkretizē šajā teikuma komponentā minēto vietniekvārdu, un vienlaikus norāda uz subjekta attieksmi starp tiem.
PiemēriNav zināms, kālab viņš neieradās.
7.saikļa nozīmē; sar. Saista divus relatīvi patstāvīgus teikuma komponentus. Tālab.
PiemēriKā rakstnieka paša uzskatu literārajai studijai lugai [«Vasara Noānā»] ir viena vērtība, kā darbam par Sandu un Šopēnu - pavisam cita, pat zināmā mērā degradējoša, kālab arī pasaules teātri tai nav pievērsušies.
Stabili vārdu savienojumiDiezin (arī diez) kālab, arī nezin (arī nez) kālab.
Avoti: 4. sējums