Latviešu literārās valodas vārdnīca
85 581 šķirklis
svešs
svešs -ais; s. -a, -ā
sveši apst.
1.Tāds, kas nekad vēl nav redzēts, sastapts, tāds, kas nav (par cilvēkiem). Tāds, kas nav tuvāk iepazīts, par kuru maz kas zināms (par cilvēkiem, cilvēku grupām).
PiemēriSvešs zēns.
1.1.Tāds, kas ir saistīts ar cilvēkiem, kuri nekad vēl nav redzēti, sastapti, kuri nav pazīstami, arī tāds, kas piemīt šādiem cilvēkiem.
PiemēriJūrniekiem Tenis neteica neko par saviem novērojumiem. Lai atpūšas cilvēki, vēl viņiem tāls ceļš priekšā, - kāpēc mocīt tos ar svešām rūpēm.
Stabili vārdu savienojumiSvešas rokas.
1.2.lietv. nozīmē: svešais, -ā, v.; svešā, -ās, s., arī svešs, -a, v.; sveša, -as, s. Cilvēks, kas nekad vel nav redzēts, sastapts, arī cilvēks, kas nav tuvāk iepazīts. Nepazīstams cilvēks.
PiemēriMājas ceļa galā stāvēja vecāka sieviete dzeltenā lietusmētelī. Sijāts nolika salmu maisu, lai atpūstos. Svešā aplūkoja abus, kuri nemaz nelīdzinājās tēvam un dēlam.
2.Tāds, par ko nav nekāda priekšstata, zināšanu. Tāds, kas nav pazīstams, zināms, tāds, kas nav redzēts, tuvāk iepazīts, apgūts u. tml., (par priekšmetiem, parādībām u. tml.).
PiemēriSvešs novads.
Stabili vārdu savienojumiSveša mēle.
3.Tāds, kas pieder kādam citam, tāds, kas atrodas kāda cita rīcībā, ir saistīts ar kādu citu. Tāds, ko ir radījis, veidojis kāds cits.
PiemēriSvešas mantas.
Stabili vārdu savienojumiDzīvot (arī būt) svešā maizē.
3.1.lietv. nozīmē: svešs, -a, v. Tas, kas pieder kādam citam, tas, kas atrodas kāda cita rīcībā, ir saistīts ar kādu citu. Tas, ko ir radījis, veidojis kāds cits.
Piemēri..Ilma aizgūtnēm stāstīja: «..gaišā dienas laikā visiem taisni acu priekšā [zēns] kokā un šķin. Pašiem dārzā [ābolu] vesels lauzums, bet, nē, tāda suga, viņam vajag sveša, zagta...»
3.2.Tāds, kas pieder citai sistēmai, atbilst citai kārtībai.
PiemēriSvešas šūnas.
4.Tāds, ko uztver kā nepazīstamu, nezināmu, savādāku (salīdzinot ar iepriekš zināmo, uztverto, iegaumēto).
PiemēriTīri tāds pazīstams ceļš. Būtu diena, tad jau pazītu, bet tumsā dažreiz pašam sava māja liekas sveša.
5.Tādi, starp kuriem nav garīgas tuvības, kopīgu interešu, draudzīgu attiecību (par cilvēkiem). Tāds, ar kuru nav šādu attiecību.
PiemēriIlūzijas bija zudušas, bet patiesība izrādījās tāda - itin nekā viņiem nav kopīga. Viņi - pilnīgi sveši cilvēki.
5.1.Tāds, kurā izpaužas šādas īpašības.
PiemēriZēhāna jaunkundze maz smējās. Pat ja kāds no mums bija izteicis briesmīgi lielu muļķību, arī tad viņa tikai mēdza pētīgi, mazliet sveši palūkoties vaininiekā, it kā neticēdama, ka tas ir viņas audzēknis..
5.2.Tāds, kas (kādam, arī kam) nav raksturīgs, būtisks, arī piemērots. Tāds, kas (kādam) nav pieņemams. Tāds, ar ko (kādam) nav saikņu, attiecību.
PiemēriGētem, kam dzīves jēga bija pati dzīve, Dantes viņpasaules mistika bija sveša.
6.Tāds, kas nav radinieks.
PiemēriAudzināt svešu bērnu.
Stabili vārdu savienojumiSvešā (retāk sveša) māte.
7.Tāds, kas nav pazīstams (par vietu, teritoriju u. tml.). Tāds, kas (kādam) nav dzimtā vieta, arī pastāvīga dzīvesvieta.
Piemēri..svešā zemē kopīgā mātes valoda vien tuvinot gluži nepazīstamus cilvēkus.
Avoti: 7-2. sējums