kapteinis1
kapteinis -ņa, v.
kapteine -es, dsk. ģen. -ņu, s.
1.Tirdzniecības vai pasažieru kuģa komandieris.
PiemēriJebkura kuģa centrs ir komandtiltiņš. No šejienes kapteinis vai dežurējošais kapteiņa palīgs dod pavēles uz mašīntelpu, kā arī visiem pārējiem kuģa dienestiem.
2.Vadītājs (sporta komanda).
PiemēriKatrai [hokeja] komandai ir kapteinis. Kapteinis ir komandas vadītājs spēles laikā, un tikai viņam ir tiesības griezties pie tiesneša.
3.mil. Dienesta pakāpe daudzu valstu armijās (Padomju Armijā — dienesta pakāpe starp vecākā leitnanta un majora pakāpēm, buržuāziskās Latvijas armijā — starp kapteiņleitnanta un pulkvežleitnanta pakāpēm). Karavīrs, kam ir šāda dienesta pakāpe.
PiemēriToreiz viņš bija artilērijas kapteinis, nostaigājis tālus kara ceļus, bet pēdējās kaujās, atbrīvojot Latviju, smagi ievainots.
Stabili vārdu savienojumiKapteinis leitnants. Štāba kapteinis.
4.mil. Savienojumā ar «pirmā ranga», «otrā ranga» vai «trešā ranga»: dienesta pakāpes vairāku valstu kara flotēs (PSRS Jūras Kara Flotē — dienesta pakāpes, kas attiecīgi atbilst pulkveža, apakšpulkveža vai majora dienesta pakāpēm Padomju Armijā). Karavīrs, kam ir kāda no šādām dienesta pakāpēm.
PiemēriPirmā ranga kapteinis.
4.1.Dienesta pakāpe daudzu valstu kara flotēs (buržuāziskās Latvijas kara flotē — dienesta pakāpe starp kapteiņleitnanta un komandkapteiņa pakāpēm). Karavīrs, kam ir šāda dienesta pakāpe.
Stabili vārdu savienojumiJūras kapteinis.
Avoti: 4. sējums