sirdsapziņa
sirdsapziņa -as, s.; parasti vsk.
Spēja īstenot morālu paškontroli, morāli vērtēt sevi; cilvēka morālo uzskatu, principu kopums.
PiemēriSirdsapziņas brīvība.
Piemēri
- Sirdsapziņas brīvība.
- Leonam Paeglem bija jāsadeg. Viņa sirdsapziņa neļāva.. kļūt par renegātu pēc padomju varas krišanas 1919. gadā.
- ..[aktieri] par viņa atteikšanos no lomas teātrī nenosodīja. Aktieris bija rīkojies godīgi saskaņā ar savu mākslinieka sirdsapziņu.
- Bet tad ierunājās viņa sirdsapziņas balss - asa, apsūdzoša: «Tu tomēr esi nelietis! Tevis dēļ aizgāja bojā tāds cilvēks..»
- ..Indra aizgāja no ostas atvieglota. Vienīgi sirdsapziņas pārmetumi, ka melojusi, gulēja kaut kur apziņas dziļumā..
- Labi, turpmāk viņš uzslavās neklausīsies. Pēc sirdsapziņas pildīs savu pienākumu un - miers.
- Nospriedām, ka uz darba nometni brauks komjaunieši, kas teicami uzvedas un pēc labākās sirdsapziņas pilda sabiedriskos pienākumus.
- Turēt doto vārdu katrs kolektīva loceklis uzskata par goda lietu un tādēj strādā pēc vislabākās sirdsapziņas.
- ..ja cilvēks nestrādā ar vislabāko sirdsapziņu, nekas labs nevar iznākt.
Stabili vārdu savienojumiAr tīru sirdsapziņu.
Stabili vārdu savienojumi
Ar tīru sirdsapziņu — Pavisam godīgi, patiesi, atklāti.Gulēt (arī gulties, būt) uz sirdsapziņas — Izraisīt nemieru, sirdsapziņas pārmetumus (par izdarītu noziegumu, pārkāpumu, arī par nepaveiktu darbu).Netīra sirdsapziņa — Saka, ja kāds ir izdarījis ko ļaunprātīgu, noziedzīgu un baidās no tā atklāšanas.Ņemt uz (savas) sirdsapziņas — Uzņemties atbildību (par ko).Pēc (labākās, arī vislabākās) sirdsapziņas, arī ar vislabāko sirdsapziņu — Godīgi, cik labi vien spēj (ko darīt).Pieklauvēt pie sirdsapziņas (arī sirds) — Atgādināt (kādam) par savu esamību.Sirdsapziņa moka (arī tirda, urda u. tml.) — Saka, ja ir nemitīgi pašpārmetumi par ko aplam, arī ļaunprātīgi izdarītu.Sirdsapziņas pārmetumi — Mokoša, parasti ilgstoša, savas nepareizās izturēšanās, rīcības apzināšanās, negatīva emocionāla attieksme pret tām.Tīra sirdsapziņa — Saka, ja kāds nav izdarījis neko ļaunprātīgu, noziedzīgu.
Avoti: 7-1. sējums