kuriene
kuriene -es, s.; tikai vsk.; parasti savienojumā «no kurienes», «uz kurieni», «līdz kurienei»
1.jautājuma teikumos; apst. nozīmē Norāda uz nezināmu, nenoteiktu, arī vēl neminētu vietu, kurā sākas vai beidzas kāda virzība un par kuru izteikts jautājums.
PiemēriLīdz kurienei brauksim?
1.1.pareti Norāda uz nezināmu, nenoteiktu, arī vēl neminētu virzības veidu, kas parasti saistīts ar kādu vietas nojēgumu un par ko izteikts jautājums.
PiemēriJā, no kurienes gan viņiem to uzzināt, ja tikai tagad iemācījušies pirmās burtu zīmes..
1.2.Savienojumā «no kurienes»: norāda uz nezināmu, nenoteiktu, arī vēl neminētu virzības cēloni, iemeslu, kas parasti saistīts ar kādu vietas nojēgumu un par ko izteikts jautājums.
Piemēri«Es tikai domāju - ja katrs mēs domājamies esam tie gudrākie, no kurienes tad visas muļķības un aplamības?»
2.savienojumā ar «kaut»; apst. nozīmē Norāda uz nezināmu, nenoteiktu, arī vēl neminētu vietu, kur sākas vai beidzas kāda virzība.
PiemēriViņš devās pretī meitenei, sastapa viņas skatienu un pasmaidīja, bet pēdējā mirklī no kaut kurienes pēkšņi iznira cits puisis.
3.savienojumā ar verba personas formu, tā divdabi ar izskaņu «-dams» un «lai»; apst. nozīmē Norāda uz virzības sākuma vai beigu vietas pieļāvumu.
PiemēriLai brauc uz kurieni braukdams.
3.1.parasti savienojumā ar verba nenoteiksmi; pareti Norāda uz vietu, kur sākas vai beidzas kāda virzība.
PiemēriMan nav uz kurieni braukt.
4.saikļa nozīmē Saista salikta teikuma komponentu ar palīgteikumu, norādot uz subjekta attieksmi starp tiem. Saista salikta teikuma komponentu ar palīgteikumu, kas konkretizē šajā teikuma komponentā minēto vietniekvārdu, un vienlaikus norāda uz subjekta attieksmi starp tiem.
PiemēriTaisni nesaprotami, no kurienes viņiem [Kalvicu bērniem] tās vieglās galvas, kad Dārte pati lāgā neprata boksterēt..
5.saikļa nozīmē Saista salikta teikuma komponentu ar palīgteikumu, norādot uz atributīvo attieksmi starp tiem.
PiemēriBocmaņa Pētera Kubrekta rīkoti matroži paceļ un nostiprina trapu. ..Es uzkāpju uz tiltiņa, no kurienes labāk pārredzams krasts.
5.1.Saista salikta teikuma komponentu ar palīgteikumu, kas konkretizē šajā teikuma komponentā minēto vietniekvārdu, un vienlaikus norāda uz atributīvo attieksmi starp tiem.
PiemēriDeputāts Zaldāts.. skriešus devās uz to pusi, no kurienes atskanēja šāvieni.
6.saikļa nozīmē Saista salikta teikuma komponentu ar palīgteikumu, norādot uz objekta attieksmi starp tiem.
Piemēri«Vispirms gribu zināt, no kurienes jūs nākat.»
6.1.Saista salikta teikuma komponentu ar palīgteikumu, kas konkretizē šajā teikuma komponentā minēto vietniekvārdu, un vienlaikus norāda uz objekta attieksmi starp tiem.
PiemēriVarbūt paskaidrot varētu bijusī rēķinvede, bet tā bija aizgājusi no kolhoza. Uz kurieni - to neviens nezināja.
7.saikļa nozīmē Saista salikta teikuma komponentu ar palīgteikumu, kas parasti konkretizē šajā teikuma komponentā minēto apstākļa vārdu, un vienlaikus norāda uz vietas attieksmi starp tiem.
PiemēriLokā es atgriežos atkal Turpat, no kurienes nācu..
Stabili vārdu savienojumi
Avoti: 4. sējums