Latviešu literārās valodas vārdnīca
85 581 šķirklis
2
saiklis
1.savienojumā «kā arī»; sakārtojuma saiklis; vienojuma saikļa sastāvdaļa Saista vienlīdzīgus teikuma locekļus vai to kopas, izsakot pievienojumu.
Piemēri..prokurora Nāta stāvoklis bija drošs. Viņam piederēja neliels zemes gabals uz laukiem, kā arī akcijas dažādos pilsētas uzņēmumos.
1.1.savienojumos «tiklab - kā (arī)», «kā - tā (arī)» Saista vienlīdzīgus teikuma locekļus vai to kopas, vienlaikus norādot arī uz salīdzinājumu.
PiemēriAlfrēda Kalniņa muzikālais talants izpaudās daudzveidīgi un intensīvi tiklab radošajā darbā, kā arī atskaņotāja mākslā.
1.2.savienojumos «tā - kā», «tāpat - kā», «tikpat - kā», «tik - kā»; novec. Saista vienlīdzīgus teikuma locekļus vai to kopas, vienlaikus norādot arī uz salīdzinājumu starp saistāmajiem locekļiem vai to kopām. Kā — tā.
PiemēriGovis māva tā kūtī, kā sētā.
1.3.savienojumā «kā - tā» Atkārtojumā saista vienus un tos pašus vārdus, norādot uz izteiktā nojēguma pastiprinājumu.
PiemēriTik ar to miegu šovakar tā ērmoti: kā nenāk, tā nenāk.
2.savienojumā «tā kā»; pakārtojuma saiklis Saista salikta teikuma komponentu ar palīgteikumu, norādot uz cēloņa attieksmi starp tiem.
PiemēriTā kā Zarēni gandrīz katru dienu dzēra mājas kapiju [kafiju], Brīviņu saimniece turēja par pienākumu nopelt savējo..
Avoti: 4. sējums