miegs
miegs -a, v.
Nervu sistēmas diennakts ritma izraisīts organisma stāvoklis, kurā intensīvi atjaunojas un uzkrājas audu enerģētiskās un funkcionālās rezerves un kuram raksturīgi kavēšanas procesi plašos galvas smadzeņu garozas apvidos.
PiemēriDziļš miegs.
Piemēri
- Dziļš miegs.
- Nakts miegs.
- Rīta miegs.
- Tramīgs miegs.
- Trausls miegs.
- Laisties miegā.
- Slīgt miegā.
- Iegrimt miegā.
- Miega traucējumi.
- Runāt miegā.
- Aizdzīt miegu.
- Dabisko miegu vienmēr pavada daudz neapzinātu fizioloģisku simptomu: elpošana un pulss palēninās, ķermeņa temperatūra pazeminās.
- Tonakt man ilgi nenāca miegs.
- Arī Miervaldis šad tad murmināja pa miegam, sākumā ikreiz uztrūkos, vēlāk pieradu.
- Hipnotiskā miega cēlonis ir hipnotizētāja iedvestā nepārvaramā vajadzība gulēt.
- ..miegu, kas turpinās daudz ilgāk par parasto, ikdienā dēvē par letarģisko miegu.
- Narkozes miega sākumā vēl ir saglabātas acs ābolu kustības, tāpat radzenes refleksi.
- Miega līdzekļu ilgstoša lietošana var novest pie paraduma, kas zināmā mērā ir līdzīgs narkomānijai.
- Līdzās uz ķebļa rokassomiņa. Ārste atdara to, pameklē un iemet mutē baltu miega zāļu ripiņu.
- To vidū, kas strādā pie upēm, var ieraudzīt cilvēkus, kas cieš no miega slimības. Nelaimīgos pazīt viegli - novājējusi seja, gausas kustības, pilnīga apātija.
- Norobežotas galvas sāpes ir arī, ja bojāti nervu pinumi galvas asinsvadu sienās, piemēram, miega, deniņu artērijās.
- Māca nogurums un ļoti gribējās gulēt, salīdzinot ar miega badu, pat negantās slāpes bija tīrais nieks.
- ..ziemas miegs vai, pareizāk, sastinguma stāvoklis ir īpatnēja dzīvnieku piemērošanās, lai varētu pārciest nelabvēlīgos klimatiskos apstākļus.
- Lai gan miegs nāca kā ūdens, tomēr savos augšā no siltās gultas, jo ar miegošanos tagad varēja izputēt viss skaistais brauciens..
- Miegs nāca virsū kā mākonis, jo naktī dzēru kafiju un rakstīju kādu skumju humoresku..
- «Man ir pavisam caurs miegs: pelīte pārtek pār istabu.. - es visu dzirdu.»
Stabili vārdu savienojumiAizmigt mūža (arī mūžīgā) miegā.
Stabili vārdu savienojumi
Aizmigt mūža (arī mūžīgā) miegā poēt. — Nomirt.Atmosties kā no miega — Attapties. Pēkšņi saprast (ko).Atraut sev miegu — Nepietiekami izgulēties, lai atlicinātu laiku kāda uzdevuma veikšanai.Caurs miegs sar. — Slimīgs, trausls miegs.Gulēt mūža (arī mūžīgā) miegā, arī gulēt mūža (arī mūžīgu) miegu poēt. — Būt apbedītam, apglabātam. Būt mirušam.Hipnotiskais miegs — Īpašs hipnozes stāvoklis, kad saglabājas hipnotizētāja kontakts ar slimnieku.Ieslīdēt miegā — Iemigt.Izberzēt (arī izberzt) miegu no acīm — Berzējot acis, pilnīgi atmosties.Jautrs (retāk putna) miegs — Nemierīgs, viegli pārtraucams miegs.Kauties ar miegu sar. — Censties pārvarēt miegu.Lāča miegs — Dziļš miegs.Lēkt no miega (augšā) — Mosties un celties.Letarģiskais miegs — 1. Letarģija.2.sar. Ilgstošs miegs.Mācas (arī lien) virsū kā miegs — sar. Saka, ja kāds ļoti neatlaidīgi, uzbāzīgi ko prasa, lūdz, arī uzbāzīgi traucē ar savu klātbūtni.Miega artērija — Viena no divām lielajām artērijām, kuras atrodas abās pusēs kaklam.Miega bads — Stāvoklis, kas rodas, ja nav iespējams izgulēties.Miega līdzeklis — Viela, medikaments, kas veicina miega iestāšanos.Miega mice — 1.sar. Cilvēks, kas daudz guļ. Miegamice (1).2. Pasīvs, neizdarīgs cilvēks. Cilvēks, kam nav ierosmes. Miegamice (2).Miega slimība — Beri-beri.Miega zāles — Miega līdzekļi.Miegs nāk kā ūdens, arī miegs mācas (arī nāk) kā mākonis virsū — Saka, ja izjūt neatvairāmu vēlēšanos gulēt.Narkozes miegs — Miegs, kas iestājas narkotisku vielu iedarbībā.Nāves miegs — 1. Ļoti dziļš miegs.2.poēt. Stāvoklis, kad cilvēks ir miris.Salds miegs — Dziļš miegs.Ziemas (arī vasaras) miegs — Dažu dzīvnieku pilnīgs miera stāvoklis ziemā (vasarā).
Avoti: 5. sējums